Budynek powstał w latach 1884-1886 i jest wybudowany w stylu neogotyckim. Znajduje się na terenie zespołu urbanistyczno-architektonicznego wpisanego do rejestru zabytków.
Prace związane z renowacją rozpoczęły się wiosną tego roku i były pierwszymi od wielu lat. Elewacja siedziby ZSZ była nie tylko zabrudzona i zaatakowana przez mikroorgnizmy, ale także była uszkodzona będąc świadkiem historii – widoczne były ślady ostrzałów z czasów II wojny światowej, a także nieestetyczne, cementowe wypełnienia ubytków, które wykonano w czasach powojennych.
W ramach prac oczyszczono, zdezynfekowano i naprawiono elewację, a następnie zaimpregnowano ją przed wilgocią. Dzięki temu udało się przywrócić jej dawny blask.
Całość zabezpieczono przed dalszą degradacją.
W ramach prac modernizacyjnych renowacji poddano także uszkodzony i silnie zanieczyszczony herbu oraz architektoniczne detale budynku. Wymieniono okna, a drzwi poddano renowacji. Zamontowano także nowe lamy.
Prace przeprowadzono również wewnątrz budynku, gdzie na najniższej kondygnacji skuto stare posadzki i tynki, osuszono zawilgocone ściany, a następnie na nowo otynkowano ściany i ułożono podłogi.
Gmach dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, które mogą korzystać ze schodowych platform dźwigowych oraz wyremontowanej łazienki. Przystosowano również wejście do budynku od strony podwórza.
Zgodnie z umową, wykonawca miał czas do końca stycznia 2021 roku na zakończenie prac, ale udało się je wykonać na 2 miesiące przed tym terminem. Jeszcze w tym tygodniu zostaną wykonane stosowne odbiory.