Trasa tramwajowa w ul. Ratajczaka ma pomóc w promowaniu transportu zbiorowego i ułatwić poruszanie się po centrum miasta.
Inwestycja projektowana jest przy zastosowaniu tzw. „cichej technologii”, która ma pomóc w wytłumieniu drgań i hałasu poprzez montaż maty antywibracyjnej i wypełnienie torowiska masą poliuretanową. Trasa ma mieć także cichą nawierzchnię na jezdniach.
Zastosowana technologia i cicha nawierzchnia jezdni, a także ograniczenie ruchu samochodów w centrum mają zapewnić lepszy komfort akustyczny w okolicy. Jak wyjaśnia Miasto, przeprowadzenie inwestycji, mimo budowy trasy tramwajowej, docelowo sprawi, że hałas będzie mniejszy niż obecnie.
Miasto zleciło ekspertyzę, która ma na celu ocenę drgań w okolicy i ich wpływu na budynki oraz osoby w nich przebywające.
Ma składać się z części diagnostycznej, czyli pomiarowej oraz analitycznej, w której oceniane będą uzyskane dane i wyniki w kontekście opracowywanej dokumentacji projektowej.
Zadanie wykona wrocławska firma KOMES sp. z o.o., która będzie wykonywać pomiary w dniach od 8 do 12 lutego 2021 roku. W tym czasie w budynkach użyteczności publicznej i budynkach mieszkalnych w uzgodnieniu z zarządcami i właścicielami nieruchomości będą montowane urządzenia pomiarowe.
Do badań wytypowano budynki z różnych okresów i w różnym stanie technicznym, co pozwoli na uzyskanie wymiernych danych wyjściowych.
Wytypowane do analizy nieruchomości:
– budynek Arkadii
– kamienice przy ul. Ratajczaka: 1, 3, 11-17, 21, 31, 39,
– nowa część Biblioteki Uniwersyteckiej
– kamienica przy ul. Ratajczaka 27 – Św. Marcin 33
– budynek Wyższej Szkoły Bankowej
– nowa część Starego Browaru
– budynek Domu Żołnierza oraz Teatru Muzycznego
– budynek Izby Rzemieślniczej
Badania realizowane są we współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach oraz firmą METRIS.
Osoby wykonujące pomiary dysponować będą zaświadczeniem wystawionym przez Urząd Miasta Poznania potwierdzającym wykonywanie wspomnianej usługi na rzecz Miasta.