Pracodawcy mogą skorzystać np. z opcji bezpłatnego przyuczenia do pracy przyszłego pracownika w ramach stażu zawodowego. Stażysta otrzyma stypendium z urzędu pracy, a pracodawca nie poniesie z tego tytułu dodatkowych kosztów. W ramach programów dostępnych w urzędzie, możliwe jest np. zorganizowanie stażu dla bezrobotnych z każdej kategorii wiekowej. Należy jednak pamiętać, że urząd ma prawo skierować na niego osobę nieposiadającą doświadczenia zawodowego na danym stanowisku.
Osoby, które chciałyby zatrudnić pracownika z doświadczeniem mogą skorzystać z tzw. prac interwencyjnych. Ta forma pomocy polega na wykonywaniu przez pracownika pracy na podstawie umowy o pracę, przy czym pracodawca otrzymuje częściowy zwrot kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne.
Powiatowy Urząd Pracy przypomina także o innych formach wsparcia finansowego dla pracodawców:
– świadczenie aktywizacyjne – dla zatrudniających rodziców powracających na rynek pracy (refundacja części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne)
– dofinansowanie wynagrodzenia do zatrudnienia pracownika po 50. roku życia
– dofinansowanie wynagrodzenia do zatrudnienia pracownika do 30. roku życia – bon zatrudnieniowy
Należy jednak pamiętać, że programy dotyczą zatrudniania nowych pracowników spośród osób bezrobotnych, a uzyskanie wsparcia możliwe jest po podpisaniu umowy z PUP.
Oferta nie jest wsparciem w ramach tzw. tarczy antykryzysowej i nie wlicza się w jej zakres.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie PUP.