Forum Rozwoju Miast po raz kolejny stanie się miejscem wymiany wiedzy, dobrych praktyk i rozwiązań stosowanych w Polsce i Europie. List intencyjny w studiu MTP został podpisany przez Miasto Poznań, Grupę MTP, Związek Miast Polskich, Unię Metropolii Polskich oraz Instytut Chemii Bioorganicznej PAN Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Wydarzenie adresowane jest do mieszkańców małych i dużych miast, samorządowców, organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, przedstawicieli biznesu i nauki oraz praktyków i pasjonatów zagadnień miejskich w Polsce i na świecie.
Prelekcji wygłoszonych w ramach Forum będzie można wysłuchać w językach polskim i angielskim. Będą one tłumaczone także na język migowy.
Udział w Forum jest bezpłatny. Wydarzenie będzie transmitowane online na platformie PPV.
Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej oraz Fb.
Tematyka tegorocznej edycji Forum będzie koncentrować się wokół trendów miejskich, które odrodziły się i rozprzestrzeniły podczas pandemii. Mowa będzie również o rozwijających się obecnie z dużą intensywnością ruchów miejskich i oddolnych inicjatyw – takich jak ekonomia obiegu zamkniętego, „locavore” (lokalne wytwarzanie i spożywanie żywotności) i postwzrost.
Wśród omawianych tematów znajdą się: idea miasta 15-minutowego, działania na rzecz odzyskiwania przestrzeni miejskiej dla potrzeb i działalności mieszkańców oraz inicjatywy przedstawiające wizję lepszego, zrównoważonego świata. Prezentowane zagadnienia dotyczyć będą także mądrego i sprawiedliwego zarządzania tym, co produkujemy i konsumujemy w kontekście zmian klimatycznych. Część omawianych w ramach Forum tematów dotyczyć będzie roli kapitału społecznego oraz technologii w odbudowie miast po pandemii.
Wiedzą i doświadczeniami z uczestnikami Forum podzielą się przedstawiciele miast zagranicznych i polskich, m.in. Sztokholmu, Paryża, Barcelony, Londynu, Berlina, Amsterdamu, Hanoweru.
Miasto 15 minutowe – to blok, który dotyczyć będzie takich zagadnień jak zmiany w funkcjonowaniu instytucji miejskich, środowisko, przestrzeń, architektura, zieleń. Jego uczestnicy wezmą też pod lupę rozwiązania transportowe – jako układ umożliwiający pieszy dostęp do codziennych usług w okolicy miejsca zamieszkania, ograniczający konieczność mobilności, przeciwdziałający monokulturze dzielnic oraz procesom suburbanizacji, a także sprzyjający rozwojowi związków z miastem i relacji sąsiedzkich.
Priorytety rozwoju miast po koronawirusie – ta część Forum skupi się na zmianach w sposobie myślenia o rozwoju miasta, jakie widoczne są w przeobrażeniach instytucji publicznych oraz sposobie działania społeczności lokalnych. Uczestnicy przyjrzą się także nowym wskaźnikom jakości życia w mieście, odpowiadającym założeniom zielonej gospodarki oraz ograniczonej konsumpcji.
W bloku pod nazwą: Społeczność lokalna jako źródło miejskiej odporności – rozmówcy skupią się na mechanizmach instytucjonalnego wspierania pomysłowości i zaradności mieszkańców, która jest kluczowym czynnikiem, pozwalającym przetrwać w obliczu kryzysów i napięć i umożliwiającym adaptację do zmieniających się warunków życia w mieście.
Inteligentne miasto – to blok, w którym rozmowy dotyczyć będą rozwiązań technologicznych ułatwiające życie w miastach: zwłaszcza pracę, organizację życia w mieście, czas wolny, naukę, a także powiązanie tych innowacji ze społecznościami.