To już czwarta edycja rankingu, w którym badany jest sposób gospodarowania pieniędzmi przez gminy. Dane pobierane są ze sprawozdań finansowych składanych przez samorządy do Regionalnej Izby Obrachunkowej.
Przy tworzeniu zestawienia uwzględniono siedem kwestii: udział dochodów własnych samorządu w dochodach ogółem, relację nadwyżki operacyjnej do dochodów, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach, obciążenia wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach, relację zobowiązań do dochodów oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.
W tegorocznym zestawieniu twórcy uwzględnili także wpływ pandemii na budżet i gospodarkę samorządów, dlatego analiza została uzupełniona o nakłady prowadzone na przeciwdziałanie i usuwanie jej skutków.
Poznań zajął pierwsze miejsce w kategorii miast na prawach powiatu.
„Jeśli chodzi o miasta na prawach powiatu, liderem rankingu jest Poznań. Miasto wskoczyło na pierwsze miejsce z pozycji czwartej, którą zajmowało w 2019. Zadecydowały o tym. m.in wskaźnik dotyczący dochodów własnych oraz relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem – gratulacje dla Poznania!” – powiedział prof. Bartłomiej Nita z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
W pozostałych kategoriach zwyciężyli: powiat wrocławski w kategorii powiatów ziemskich, Podkowa Leśna jako najlepsza gmina miejska, Chojnice wśród gmin wiejskich oraz Poddębice w kategorii gmin miejsko-wiejskich.