O rewitalizacji i odmienieniu Starego Rynku przy zachowaniu jego charakteru mówi się od lat. W pierwszym przetargu na wybór wykonawcy nie zgłosił się żaden chętny. W drugim udało się wyłonić podmiot odpowiadający za wykonanie prac projektowych i budowlanych.
Celem inwestycji jest przede wszystkim poprawa komfortu i bezpieczeństwa poruszania się po starorynkowej płycie, szczególnie osób z niepełnosprawnościami i z wózkami dziecięcymi. Przybędzie również zieleni i miejsc wypoczynku, dzięki czemu Stary Rynek ma stać się jeszcze bardziej atrakcyjny dla mieszkańców i turystów.
Ważną częścią inwestycji będzie też wymianę sieci wodno-kanalizacyjnej, ciepłowniczej, gazowej, telekomunikacyjnej i energetycznej, ponieważ infrastruktura wymaga pilnych prac modernizacyjnych i porządkujących.
Inwestycja będzie współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. W pierwszym etapie wykonawca będzie musiał przygotować dokumentację projektową i uzyskać pozwolenia, dzięki którym możliwe będzie rozpoczęcie zasadniczych prac budowlanych w przyszłym roku.
Niedługo odbędzie się również spotkanie informacyjne z restauratorami z płyty Starego Rynku.
Nowa nawierzchnia rynkowej płyty będzie wykonana z kamiennych płyt i kostki, przy wykorzystaniu zabytkowych elementów – kostki, krawężników i granitowych płyt chodnikowych.
O szczegółach planowanej rewaloryzacji pisaliśmy tutaj.
Według harmonogramu, wszelkie prace budowlane powinny zakończyć się latem 2023 roku.