To już piąta edycja międzynarodowej konferencji. Tegorocznym hasłem jest „Świadomość jako źródło nowych (?) trendów”. Uczestnicy z różnych regionów świata, w tym m.in. Polski, Niemiec, Izraela czy Finlandii prezentują najciekawsze i wartościowe pomysły i rozwiązania, które zastosowali u siebie, wymieniają się doświadczeniem, a także wspólnie wypracowują możliwe kierunki rozwoju miast i możliwe rozwiązania.
Forum trwa dwa dni, w ramach których odbywają się debaty, prelekcje i miejsce wymiany dobrych praktyk.
W tym roku w szczególny sposób w tym roku skupiają się na tematach związanych z lokalną społecznością jako źródle odporności, technologicznych rozwiązaniach ułatwiających życie w mieście czy zagadnieniom 15-minutowego miasta.
Jak wskazała dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP, Iwona Matuszczak-Szulc, okres pandemii wiązał się z szeregiem wyzwań dla samorządów i włodarzy miast. Jednym z nich była konieczność przyspieszenia procesu wdrażania innowacji i rozwiązań w zakresie m.in. cyfryzacji, świadczenia usług publicznych czy zagospodarowania przestrzennego.
„Czas kryzysu nie jest jedynie okresem zmniejszenia aktywności społecznej i ekonomicznej w miastach. Związane z nim ograniczenia wymuszają na włodarzach przyspieszenie wdrażania innowacji i rozwiązań, między innymi w zakresie cyfryzacji, zagospodarowania przestrzennego, świadczenia usług publicznych. Powodują uważniejsze spojrzenie na kwestię ochrony środowiska i dostępności do infrastruktury błękitno-zielonej. Drastycznie ograniczona mobilność sprawiła, że pandemia była testem potencjału drzemiącego wewnątrz miast, w ich układzie, zasobach niematerialnych, w przedsiębiorstwach i organizacjach zlokalizowanych na ich terenie, ale przede wszystkim w mieszkańcach” – Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP
Wydarzenie zaingurowano debatą „Skąd bierze się siła naszych miast”, w której wzięli udział Jacek Jaśkowiak jako prezydent Poznania, a także przedstawiciele części miast partnerskich – Hanoweru (Niemcy), Raanan (Izrael) oraz Jyvaskyla (Finlandia).
Jak podkreślił Jacek Jaśkowiak, pandemia okazała się największym kryzysem od ostatnich 30 lat, z jakim musiała zmierzyć się stolica Wielkopolski. Podkreślił ogromne zaangażowanie mieszkańców, którzy nie tylko zachowali się odpowiedzialnie stosując się do obostrzeń i zasad reżimu sanitarnego, ale także od razu ruszyli do pomocy innym. Zebrano fundusze, dzięki którym można było zakupić specjalistyczny sprzęt oraz wyposażenie do placówek medycznych, domów pomocy społecznej i laboratoriów, a także szereg przedmiotów materialnych – wody, żywności, sprzętu czy kosmetyków nawilżających dla medyków i pacjentów. Mieszkańcy sami szyli maseczki ochronne i zajmowali się ich dystrybucją.
Podczas V Forum uczestnicy rozmawiają o trendach miejskich, które rozwinęły się w czasie pandemii, a także o coraz popularniejszych ruchach miejskich i oddolnych inicjatywach.
Forum ma charakter online, ale można w nim uczestniczyć bezpłatnie – po zarejestrowaniu się na stronie: forumrozwojumiast.poznan.pl. Dostępne jest w języku polskim i angielskim wraz z tłumaczeniem na język migowy.