To konsekwencja uchwalonej w czwartek ustawy o ochronie odbiorców gazu, która zakłada zamrożenie w 2022 r. stawek taryf na gaz oraz objęcie ochroną taryfową m.in. szpitali, szkół, żłobków, przedszkoli, domów dziecka, kościołów i związków wyznaniowych, noclegowni czy OSP.
„Określenie jednolitych wzorów oświadczeń wzoru oświadczeń przyspieszy uzyskanie ochrony taryfowej przez odbiorców gazu ziemnego w budynkach wielolokalowych oraz podmiotów realizujących zadania z zakresu użyteczności publicznej. Tym samym, działanie to przyspieszy proces minimalizowania negatywnych skutków wysokich cen gazu ziemnego na rynku, zwiększając ochronę odbiorców gazu ziemnego dotkniętych drastycznymi cenami błękitnego surowca” – wskazano w uzasadnieniu.
Projekt przewiduje, że w oświadczeniu będzie składać się deklarację o spełnianiu warunków pozwalających na uznanie danego podmiotu za odbiorcę określonego odpowiednio – jako będącego podmiotem zarządzającym podmiotami wielolokalowymi lub realizującym zadania z zakresu użyteczności publicznej. W oświadczeniu trzeba będzie także określić, jaka część gazu zużywana jest na cele objęte ochroną taryfową oraz wyłączonego spod administracyjnej kontroli cen.
„Określenie szacowanej części paliwa gazowego zużywanego na cele objęte ochroną taryfową dotyczy zarówno odbiorców w gospodarstwach domowych w lokalach mieszkalnych, jak również podmiotów realizujących zadania z zakresu użyteczności publicznej funkcjonujących w budynkach wielolokalowych (np. przedszkole we wspólnocie mieszkaniowej). Celem wskazanego uregulowania jest zagwarantowanie tym odbiorcom instrumentów pozwalających na rzeczywiste rozliczanie się za paliwa gazowe, wykorzystywane w związku z działalnością pożytku publicznego, po cenach taryfowych” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Dodano, że biorąc pod uwagę fakt, że oświadczenie warunkować będzie skorzystanie z korzystnego dla odbiorcy mechanizmu rozliczania gazu, to będzie ono składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.