Prace związane z budową nowej drogi rowerowej rozpoczęły się w listopadzie. Obejmują odcinek od Ronda Kaponiera do ul. Gajowej, dzięki czemu zostanie uzupełniona istniejąca infrastruktura rowerowa w tym rejonie.
Do tej pory przebudowano już kanalizację deszczową i rozpoczęto roboty ziemne, które mają na celu przygotowanie terenu pod ułożenie nowych nawierzchni. Zamontowana jest już także część krawężników.
Kontynuowane są prace przy budowie kanału technologicznego.
Prace prowadzone są również na Rondzie Kaponiera, gdzie budowane są przejazdy i sygnalizacja rowerowa.
Jednocześnie w czasie inwestycji swoje roboty przeprowadziła także spółka Aquanet, która przebudowała sieć wodociągową między ul. Mickiewicza i Gajową. Dzięki koordynacji inwestycji można było skrócić czas utrudnień dla mieszkańców, a przede wszystkim, wykorzystać to, że dany obszar był już placem budowy.
Wraz z postępem prac zmienia się także organizacja ruchu, która będzie obowiązywać od czwartku, 17 lutego.
Skrzyżowanie ul. Mickiewicza i Zwierzynieckiej oraz fragmenty ul. Zwierzynieckiej między ul. Zeylanda i Gajową zostaną wyłączone z ruchu. Objazdy wytyczono ulicami: Zeylanda, Bukowską, Kraszewskiego i Sienkiewicza. Dojazd do posesji na odcinku ul. Mickiewicza od ul. Sienkiewicza do Zwierzynieckiej będzie możliwy.
Nie będzie tez możliwości korzystania z kontraruchu rowerowego na ul. Mickiewicza, na odcinku od ul. Sienkiewicza do ul. Zwierzynieckiej z uwagi na brak możliwości wjazdu z ul. Mickiewicza w ul. Zwierzyniecką. Rowerzyści zostaną skierowani przez ul. Sienkiewicza i Gajową.
Nowa droga rowerowa, która powstaje wzdłuż ul. Zwierzynieckiej będzie dwukierunkowa. W ramach inwestycji, poza budową samej ścieżki powstaje też kanalizacja deszczowa, kanał technologiczny, zatoka autobusowa, a wyspy rozdzielające oraz zjazdy są przebudowywane.
Skrzyżowanie z ul. Mickiewicza zostanie wyniesione, co ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa użytkowników dróg, a na ul. Zwierzynieckiej pojawi się nowa nawierzchnia jezdni na jednym pasie.
Dodatkowo wykonawca wraz z przedłużeniem wyspy stanowiącej peron przystanku tramwajowego wydzieli miejsce na azyl dla pieszych i rowerzystów.
W okolicy pojawi się też nowa zieleń – na fragmencie między ul. Mickiewicza i Gajową zaprojektowano nasadzenia drzew, niską zieleń i małą architekturę. Wykonane będzie również nowe oznakowanie poziome, co ma poprawić czytelność organizacji ruchu.