Czym jest faktoring?
Faktoring to usługa, która odpowiada na zatory płatnicze, czyli gwarantuje finansowanie bieżącej działalności gospodarczej i tym samym poprawia funkcjonowanie firmy. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą w terminie lub też przed jego upływem uiszczać opłaty za swoje zobowiązania. Definicja faktoringu traktuje o tym, że jest to usługa świadczona przez faktora, polegająca na wykupieniu faktur od klienta, który jest dostawcą towarów lub wykonawcą usług na rzecz swoich kontrahentów.
Na jakiej zasadzie działa faktoring?
Działanie faktoringu ma miejsce, gdy klient przekazuje faktorowi wybrane faktury przed upływem terminu ich płatności. Faktor w tym przypadku wypłaca środki pieniężne na konto firmowe klienta, natomiast kontrahent jest zobowiązany do uiszczenia płatności na konto faktora. Faktoring to świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy poszukują szybkich źródeł finansowania. Należności za faktury klient otrzymuje praktycznie natychmiast, ponieważ faktor reguluje je w dniu ich otrzymania.
Kto bierze udział w faktoringu?
Jak już zostało to wspomniane powyżej, w ramach faktoringu przedsiębiorca po wystawieniu faktury klientowi przekazuje ją do firmy faktoringowej. Stronami biorącymi udział w transakcji faktoringowej są:
- faktorant, czyli przedsiębiorca, który jest klientem firmy faktoringowej, przekazującym dokumenty do opłacenia wystawione swoim kontrahentom,
- faktor, czyli instytucja finansowa świadcząca usługi faktoringu – może to być bank lub wyspecjalizowana firma, która zajmuje się takimi usługami. Nabywa ona wierzytelności i przelewa je na rachunek bankowy klienta w formie zaliczki wynoszącej około 90 procent wartości faktury. Co istotne, warto wybierać firmy faktoringowe, które są partnerem dla klienta, ponieważ mogą one prowadzić przedsiębiorców przez zawiłości finansowe,
- dłużnik faktoringowy, czyli kontrahent, który jest zobowiązany do uregulowania faktury w określonym terminie.
Jakie korzyści płyną z faktoringu?
Faktoring to usługa, która staje się coraz częściej wykorzystywana przez krajowych, jak i zagranicznych przedsiębiorców. Przyczyn tego trendu można wymienić co najmniej kilka. Do podstawowych zalet faktoringu można zaliczyć bezpieczeństwo transakcji i pewność zachowania płynności finansowej przedsiębiorstwa, co ma ogromne znaczenie. To pokazuje też, że faktoring ma duży wpływ na finanse firmy, które są jej filarem. Ponadto może on pełnić funkcję alternatywnego źródła finansowania, dzięki terminowej wypłacie środków.