W związku z rewitalizacją płyty Starego Rynku prowadzone są badania archeologiczne, m.in. w miejscach przeznaczonych pod budowę zbiorników retencyjnych, toalety podziemnej, śmietników podziemnych, trafostacji czy separatorów.
Podczas wykopów udało się odkryć m.in. relikty budynku Nowego Ratusza, rury wodociągowe sprzed ok. 400 lat, a także przedmioty z życia codziennego dawnych mieszkańców Poznania. Jednym z odkryć było pomieszczenie w pobliżu Odwachu, w południowo-zachodniej części Starego Rynku. Początkowo uznano to za zbiornik, ponieważ było wypełnione wodą. Za zgodą i pod nadzorem archeologów wypompowano wodę wprowadzając także do środka kamerę.
Na uzyskanym obrazie zauważono fragmenty odciętych kabli, co wskazywało, że jest to dawna stacja transformatorowa z czasów, gdy po Starym Rynku kursowały tramwaje.
Z danych w dokumentacji Urzędu Miasta wynika, że budowę finansowano z funduszy elektrowni miejskiej i zakończono ją w 1931 roku. Ostatnie kursy tramwajów po Starym Rynku odbyły się w 1955 roku.
We wtorek archeolodzy wraz z przedstawicielami m.in. MPK Poznań i ZTM Poznań weszli do środka pomieszczenia. Ma ono około 14 metrów długości, osiem metrów szerokości i jest głębokie na 5 metrów. Po zbadaniu wnętrza i udokumentowaniu transformacja zostanie uszczelniona, by nie została znów zalana, a następnie zasypana.