SGiPW zwróciło się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego, o zmianę rozporządzenia w sprawie wzoru wniosku o dodatek węglowy, które wynika z ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 roku o dodatku węglowym. Samorządowcy uważają, że obecne przepisy prowadzą do nierównego traktowania odbiorców ciepła, którzy korzystają z ogrzewania zasilanego paliwem stałym.
Obowiązujący wzór wniosku w sprawie wypłaty dodatku węglowego (dokument)
Stowarzyszenie zwraca uwagę, że „wprowadzone przepisy niestety różnicują możliwość skorzystania z dodatku węglowego w zależności od źródła dostarczania ciepła do budynków”. Chodzi o definicję lokalnej sieci ciepłowniczej, ponieważ zgodnie ze wzorem wniosku ze świadczenia mogą skorzystać mieszkańcy lokali, których gospodarstwo domowe znajduje się m.in. w budynku lub lokalu, w którym ogrzewanie realizowane jest przez lokalną sieć ciepłowniczą, obsługiwaną z kotła na paliwo stałe, zainstalowanego w innym budynku.
„Niestety wniosek mówi również, że przez lokalną sieć ciepłowniczą nie należy rozumieć miejskiej sieci ciepłowniczej, w związku z czym mieszkańcy zaopatrywani w ciepło w ten sposób nie będą mieli szans na skorzystanie z dodatku” – czytamy w apelu.
Samorządowcy zaznaczają, że „ceny paliw stałych znacznie wzrosły, co przełoży się na wzrost kosztów ogrzewania w najbliższym sezonie grzewczym również i tych gospodarstw domowych, dlatego niezrozumiałym jest wykluczenie ich z możliwości skorzystania z dodatku. Sytuacja ta powoduje nierówność podmiotów wobec prawa i jest nie do zaakceptowania przez samorządy lokalne i mieszkańców”.
Wniosek wypełniony zgodnie ze wzorem wynikającym z rozporządzenia należy złożyć do wójta, burmistrza albo prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby fizycznej ubiegającej się o dodatek węglowy. We wniosku należy podać informacje o głównym źródle ogrzewania gospodarstwa domowego i wskazać czy gospodarstwo znajduje się w budynku jednorodzinnym lub wielorodzinnym z zainstalowanym w nim głównym źródłem ogrzewania, czy budynku lub lokalu, w których ogrzewanie realizowane jest przez lokalną sieć ciepłowniczą, obsługiwaną z kotła na paliwo stałe.
Zasady wypłaty świadczenia reguluje ustawa o dodatku węglowym, która zakłada wypłatę 3 tys. zł każdemu gospodarstwu domowemu ogrzewanemu węglem kamiennym. Warunkiem otrzymania dodatku węglowego jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.