Problem ten może dotknąć każdego, kto jest oceniamy przez innych, niezależnie od pracy jaką wykonuje. Wyróżnia się 4 fazy wypalenia zawodowego: miesiąc miodowy, przebudzenie, szorstkość oraz wypalenie pełnoobjawowe, o których szerzej opowiedział nasz gość w rozmowie z Anią Drzazgą i Piotrem Szulcem.
Ekspertka przypomniała, że wypalenie zawodowe jest jednostką chorobową, którą może zdiagnozować lekarz pierwszego kontaktu. Najczęstsze objawy to napady lęku, zaburzenia snu, problemy gastryczne oraz poczucie beznadziejności. Należy jednak pamiętać, że wypalenie zawodowe to nie to samo co depresja
„Kiedy budzimy się rano i czujemy ścisk na żołądku, lawinę myśli związaną z pracą to jest to pierwszy sygnał ostrzegawczy” – wskazała ekspertka w programie „Hej Poznań”
Dorota Nowocień opowiedziała również o tym jak sobie radzić z tym problem. Przede wszystkim należy zaakceptować, że nie można mieć nad wszystkim kontroli.
„Musimy wyzbyć się pewnego nawykowego myślenia, że praca jest ostatecznym źródłem naszego szczęścia” – zauważyła Dorota Nowocień
Należy zastanowić się czy praca, którą wykonujemy jest tym co chcemy robić w życiu, a może warto coś zmienić i spróbować czegoś nowego.
Więcej na temat tego czym jest wypalenie zawodowe, jak je rozpoznać i z nim walczyć można dowiedzieć się z wywiadu.