Przedstawiciele przedsiębiorców zwracają uwagę, że taka wysoka stawka może sprawić, że trudniej będzie osobom próbującym założyć nową działalność gospodarczą.
– Potrzebna jest naprawdę dobrowolność, taki system jak w Niemczech. Dzisiaj ten próg wejścia na rynek – bo to jest próg wejścia – trzeba zapłacić ryczałtową składkę, co miesiąc bez względu na dochód, działa na rzecz ludzi bogatych. Człowiek biedny, który nie ma tej poduszki finansowej, on musi zarobić więcej niż składka na ZUS, a składka jest dosyć duża, bo 1500 zł miesięcznie – mówi Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.
Rząd w ubiegłym tygodniu przyjął projekt ustawy budżetowej na 2023 rok, który przewiduje, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w przyszłym roku w gospodarce narodowej wyniesie 6935 zł. To o tyle ważna informacja, że na tej podstawie jest obliczana wysokość miesięcznych składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podstawę wymiaru składek ZUS stanowi 60 procent kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.