Wyjątkowy filmowy konkurs dla tych, którym zależy na lepszym świecie
VII Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” to konkurs najlepszych krótkich form filmowych
(w tym filmów promocyjnych i reklamowych), nie trwających dłużej niż 5 minut, wyprodukowanych przez przedsiębiorstwa, organizacje non profit, jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty zainteresowane zrównoważonym rozwojem i społeczną odpowiedzialnością. Nazwa Festiwalu bezpośrednio odwołuje się do Agendy 2030 uchwalonej przez ONZ w Nowym Jorku 25 września 2015 roku, a każda kolejna edycja Festiwalu organizowana jest w okolicach rocznicy tego wydarzenia. Cele Zrównoważonego Rozwoju (inaczej Globalne Cele lub SDGs) są często nazywane „drogową mapą zrównoważonego rozwoju”, a to ze względu na swoją obszerność i wieloaspektowość. W tym roku, podobnie jak w dwóch, poprzednich „pandemicznych” latach Festiwal zaplanowany został w formule hybrydowej; wiele wydarzeń przeprowadzono on line, natomiast inauguracja i finał odbyły się stacjonarnie. 30 września wręczono nagrody w poznańskim Kinie „Rialto”- laureaci otrzymali regulaminowe Złote, Srebrne i Brązowe Tarcze oraz Nagrodę Publiczności, natomiast wieloletni partner Festiwalu – krakowska Fundacja Aeris Futuro rozstrzygnęła filmowy konkurs pn. “Żar leje się z nieba”
w ramach projektu „Hydrozagadka – jak wygrać́ z suszą?”. Gościem specjalnym tego wydarzenia był znakomity aktor, Robert Więckiewicz. Spotkanie z nim było doskonałą okazją do przypomnienia jego nagradzanych ról w filmach Agnieszki Holland i Andrzeja Wajdy w kontekście 16. Celu Zrównoważonego Rozwoju. Cel ten, w skrócie „pokój, sprawiedliwość i silne instytucje” stał się niestety bardzo aktualny.
Nagrodzone filmy trzech sektorów
Daje dużą nadzieję fakt, że tak wiele instytucji publicznych aktywnie działa na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Gminy i miasta wspierają inicjatywy proekologiczne, dbają o odpowiednią retencję czy też pomagają rozwijać się społecznościom lokalnym. W tym roku przesłano 17 filmowych zgłoszeń, a do konkursu zakwalifikowano 11 filmów. W opinii jurorów najlepsze okazały się filmy mówiące o smogu (Grodzisk Wlkp), promujące miasta w sposób odpowiedzialny (Krotoszyn) czy też zwracające uwagę na różnorodność (Politechnika) oraz edukujące w zakresie konieczności tworzenia partnerstw w projektach dla lepszego jutra (Nadleśnictwo Oborniki). Publiczność doceniła film z Czerwonaka (ten sam film zresztą otrzymał też wyróżnienie od Jury). Partner Festiwalu, firma doradcza EI SPOCO doceniła wysiłek pracowników z Kórnika, natomiast organizator przyznał nagrodę specjalną za ideę miasta „kompaktowego” realizowaną w Pleszewie.
W kategorii „Przedsiębiorstwa” odnotowano 40 zgłoszeń, a do konkursu zakwalifikowano 25 filmów.
W tym roku Jury nie miało wątpliwości, do kogo winna trafić Złota Tarcza. Tę najwyższą nagrodę otrzymał BNP Paribas za dwa filmy: jeden zwraca uwagę na nasze uprzedzenia rasowe, drugi zaś wskazuje jak wiele znaczy język i jak może być dyskryminujący. W tej edycji Festiwalu zdarzyła się nieprawdopodobna sytuacja – aż 3 firmy otrzymały tę samą, kwalifikującą do Srebrnej Tarczy, ilość punków. Nagrody ex aequo otrzymały: Ringier Axel Springer Polska, Stena Recycling, Gdańsk Transport Company. Brązowej Tarczy nie przyznano. Organizacje pozarządowe zgłosiły 22 obrazy filmowe, a pokazano 16 filmów.
Laureaci VII edycji Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”:
Kategoria przedsiębiorstwa, w tym fundacje korporacyjne
1. miejsce – Złota Tarcza
BNP Paribas – #wspieramfeminatywy, Pierwsza Pomoc Ludzkości (2 filmy)
2. miejsce – Srebrna Tarcza – ex-aequo
Ringier Axel Springer Polska – Baza ekspertek #nieczekam107lat
Stena Recycling – Oczekiwania konsumentów wobec zrównoważonych produktów
Gdańsk Transport Company – Trzymajcie się dorośli
3. miejsce – Brązowa Tarcza – nie przyznano
Wyróżnienie
Bank Ochrony Środowiska S.A. Inwestujemy w zieloną przyszłość
Provident – Dom Matki
Dr. Schär AG / SPA – Field 100
Kompania Piwowarska Kompania Piwowarska – Nie wierz w bajki, bądż FASSOFF
Kategoria organizacje pozarządowe
1. miejsce – Złota Tarcza
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie – Bezdomny z powodu klimatu. Eksperyment społeczny, Fashion Checker. Sprawdź swoją markę (2 filmy)
2. miejsce – Srebrna Tarcza -Grupa Zagranica – 0,5 C do zagłady
3. miejsce – Brązowa Tarcza – Stowarzyszenie Wiosna – Szlachetna paczka 2021
Wyróżnienie:
Fundacja Compassion in World Farming Polska Piekielne Podróże
Kategoria instytucja publiczne, głównie samorządy
1 miejsce – Złota Tarcza – ex aequo:
Nadleśnictwo Oborniki – Budowanie lokalnego partnerstwa
Politechnika Poznańska – Różnorodność
2. miejsce – Srebrna Tarcza – Urząd Miasta Krotoszyn – Film promocyjny Krotoszyna
3. miejsce – Brązowa Tarcza Grodzisk Wlkp – Przed smogiem nie uciekniesz
Wyróżnienie – Czerwonak – Złap deszczówkę
Nagrody Publiczności:
Provident – Dom Matki
Fundacja Compassion in World Farming Polska Piekielne Podróże
Czerwonak – Złap deszczówkę
Nagrody specjalne:
Pleszew – Kompaktowy Pleszew
Ekspol – Prestivet – zdrowie z natury
Kórnik – Reportaż z Jarmarku Bożonarodzeniowego
Fundacja Aeris Futuro – konkurs audiowizualny „Żar się leje z nieba”
Laureaci konkursu Hydrozagadka:
1. Eryk Wojciechowski – Żar leje się z nieba
2. Katarzyna Salus – Woda jest przyszłością
3. Nadleśnictwo Oborniki – Ale po co nam woda, krótkie historie o roli wody i skutkach jej braku
O organizatorze Festiwalu:
Fundacja CSR Res Severa powstała w 2016 roku, a jej głównym celem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczeństwa. Fundacja realizuje Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”. Poznaniacy uznali festiwal upowszechniający 17 SDGs za najlepszą inicjatywę pozarządową (nagroda Inicjatora 2016). W 2018 r. za inicjatywę zorganizowania tego Festiwalu i upowszechnienie Agendy 2030 prezes Fundacji otrzymała nagrodę „Człowiek Wiedzy i doświadczenia” przyznawaną przez Koalicję Prezesi-Wolontariusze (obecnie Liderzy Pro Bono). W 2019 roku prezes otrzymała nagrodę „Człowieka, który zmienia biznes” przyznawaną przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB). W 2019 roku Polska Izba Ekologii przyznała Fundacji Res Severa nagrodę „Ekolaurów” za działania edukacyjne. W latach 2017-2019 najciekawsze filmy z Festiwalu 17 Celów pokazano w ramach Przeglądu Filmów Odpowiedzialnych m.in. w Warszawie, Lesznie, Gostyniu, Wrześni, Środzie Wlkp, Szamotułach oraz w Nowym Tomyślu. Od 2018 roku Fundacja przeprowadza warsztaty Zrównoważony Rozwój – fakty i mity oraz Przystanek CSR. W 2018 roku Fundacja w ramach upowszechniania Gospodarki Obiegu zamkniętego przedstawiła Przegląd Filmów GOZpodarnych. Od stycznia 2021 roku Fundacja prowadzi Klub CSR-owców. Fundacja współpracuje z uczelniami wyższymi Poznania (UP, WSJO, UAM), gdzie prowadzi spotkania upowszechniające 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.