We wrześniu 2021 roku poznańscy radni wyrazili zgodę na nabycie przez Uniwersytet Artystyczny nieruchomości na korzystnych warunkach. Dzięki temu budynek Starej Papierni wraz z zabytkowym dworkiem mieszkalnym uczelnia nabyła z 99% bonifikatą od opłaty z tytułu użytkowania wieczystego i 76% bonifikatą od ceny sprzedaży budynków.
Dziś oficjalnie podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod przebudowę kompleksu. We wrześniu 2023 ma tu powstać Prototypownia UAP, która będzie uczelnianym centrum cyfrowym. Studenci i pracownicy będą mogli realizować swoje projekty badawcze. Szczególna uwaga poświęcona będzie prototypowaniu projektów w branży meblarskiej czy też wyposażenia wnętrz.
„Tam będą działy się realizacje programów naukowo – badawczych, tam będą się realizowały programy współpracy z przemysłem i różnego rodzaju działania projektowo badawcze, które Uczelnia wraz z przemysłem będzie realizowała. Ponadto obiekt mógłby realizować inne funkcje: np; być laboratorium Wydziału Malarstwa i Rysunku, laboratorium Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych czy zapleczem dla pracowni projektowych, mebla, designu, ubioru i scenografii. Chcemy także, aby w tej przestrzeni odbywały się wydarzenia kulturalne i artystyczne, które będą dostępne dla każdego Poznaniaka i nie tylko” – mówi prof. Wojciech Hora, rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Jednocześnie powstaną programy stażowe dla studentów, a całość będzie tworzyć miejsce do wymiany wiedzy i doświadczenia oraz przygotowania i profesjonalizacji kadr.
„Generalny wykonawca firma DEMIURG zakończyła już prace projektowe i uzyskała decyzję na prowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych na obszarze zabytkowego centrum Poznania. Obecnie trwają prace przygotowawcze, organizacja placu budowy i kontraktowanie podwykonawców. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z naszymi planami, to nowa, Stara Papiernia powinna zacząć działać już we wrześniu 2023 roku.”- mówi Michał Pawłowski, kierownik działu inwestycji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Inwestycja to koszt ponad 46 milionów złotych. Przebudowa kompleksu uzyskała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach WRPO na lata 2014-2020. Kwota dofinansowania ze środków europejskich wynosi prawie 23 mln zł. Dodatkowo koszt przebudowy i zakupu wyposażenia zostanie pokryty z pieniędzy pochodzących z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (3,2 mln zł) Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (8,5 mln zł), a także ze środków własnych UAP (10,9 mln zł).