Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolskich Jacek Gursz zwrócił się do wojewody z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemów ze współpracą z podmiotami uprawnionymi do prowadzenia sprzedaży gminom paliwa stałego. Gursz zaznacza, że opóźnienia „mogą wprowadzić nerwowość i zagrożenie szansy wejścia w posiadanie surowca na preferencyjnych warunkach do 31 grudnia 2022 roku”.
„Niestety pomimo aktywnych, ustawowych działań JST, m.in. polegających na umieszczeniu stosownej informacji w swoim BIP, że zamierzają kupić węgiel dla gospodarstw domowych oraz wypełnieniu formularza na stronie www.cieplo.gov.pl, w wielu przypadkach brak jest efektywnych działań ze strony spółek wymienionych w rozporządzeniu MAP” – wskazuje Gursz.
Jak czytamy w piśmie skierowanym do wojewody, samorządowcy skarżą się też na brak wiedzy, z którymi podmiotami wskazanymi przez Ministerstwo Aktywów Państwowych będą mogli realizować prowadzić sprzedaż węgla mieszkańcom.
„Nie jest dla nas jasne, czy działania te są realizowane na zasadzie doboru przypadkowego, czy jednak możliwości dystrybucyjnych spółek, dysponujących ograniczonymi zasobami. Istotne dla JST będzie poznanie Kwalifikowanych Dostawców Węgla podmiotów wprowadzających, których rozmieszczenie nie jest bez znaczenia dla kosztów transportu do gmin. Korelacja z nimi powinna być również brana pod uwagę w procesie nawiązywania relacji i podpisywania umów” – wskazują samorządowcy.
Samorządowcy oczekują też zintensyfikowania działań oraz „obowiązywania bardziej jaskrawych zasad nawiązywania współpracy między gminami i innymi jednostkami nabywającymi węgiel w celu preferencyjnej sprzedaży gospodarstwom domowym, a podmiotami wprowadzającymi surowiec do obrotu”.
Nowe odpowiedzi MAP na pytania gmin o dystrybucję węgla
„Pojawiają się przypadki próby nawiązania relacji i podpisania umowy, na podstawie określonego zapotrzebowania ze strony gmin, których niektóre spółki nie są w stanie spełnić. Powoduje to potrzebę oczekiwania na kontakt ze strony innych afiliowanych podmiotów, co przedłuża cały proces, wzbudza niepewność co do terminów i skupia oskarżenia o brak efektywnych działań oczekujących mieszkańców na gminach” – czytamy w piśmie.
W wykazie podmiotów wskazanych przez MAP, które są uprawnione do prowadzenia gminom sprzedaży paliwa stałego z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych znalazły się: Polska Grupa Górnicza S.A. z siedzibą w Katowicach; PGE Paliwa sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie; Węglokoks S.A. z siedzibą w Katowicach; Węglokoks Kraj S.A. z siedzibą w Piekarach Śląskich; Tauron Wydobycie S.A. z siedzibą w Jaworznie; Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. z siedzibą w Bogdance.