Klasycystyczny pałac z początku XIX wieku wraz z otaczającym go parkiem o łącznej powierzchni 16,8 ha przeznaczony jest na sprzedaż. Inwestor zainteresowany wyremontowaniem budynku zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania terenu będzie mógł zlokalizować w nim funkcje usługowe i będzie miał możliwość wybudowania dodatkowego budynku.
Historia pałacu
Pałac w Owińskach wzniesiony został dla niemieckiej rodziny von Treskow w latach 1804-06 jako główna siedziba rodu. Autorami projektu byli zapewne berlińscy architekci Franciszek Catel i Karl Friedrich Schinkel, choć istnieje też hipoteza o autorstwie Davida Gilly’ego. Pałac położony jest malowniczo na skraju parku. Główny podjazd do budynku prowadzi wokół stawu przez dwie bramy – kordegardy. Pałac zbudowany jest na planie prostokąta: główna, piętrowa bryła budynku, przykryta kopertowym dachem stanowi główny jego trzon flankowany dwoma parterowymi skrzydłami bocznymi. Otaczający rezydencję park angielski z początku XIX w. zaprojektowany został prawdopodobnie przez Petera Josepha Lenné. Na jego terenie znajduje się obecnie ponad 3,5 tys. drzew. W posiadaniu rodziny von Treskow pałac pozostał do 1945 r. Po II wojnie światowej majątek został przejęty przez skarb państwa i przekazany Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. W pałacu mieściła się m. in. szkoła i przedszkole. Obecnie budynek nie jest użytkowany.
Od 1968 r. pałac wraz z kordegardami jest wpisany do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego pod numerem 317/A. Park w stylu angielskim wpisano do rejestru pod numerem 22/A w 1948 r.
Lokalizacja
Zespół pałacowo-parkowy położony jest w centralnej części wsi Owińska liczącej ponad 2 tys. mieszkańców, bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej nr 196 łączącej Poznań z Wągrowcem. Teren oddalony jest ok. 15 km od centrum miasta Poznań, a ok. 25 km od lotniska Poznań Ławica i autostrady A2 Warszawa – Berlin.
Bezpośrednie sąsiedztwo nieruchomości stanowią zespół pocysterski wraz z kościołem, szkołą dla dzieci niewidomych i jedynym w Europie na tę skalę parkiem orientacji przestrzennej oraz budynki dawnego szpitala psychiatrycznego. W niedalekiej odległości rozciągają się tereny rekreacyjne kąpieliska AKWEN Tropicana i Puszczy Zielonki, a także rzeka Warta, na której budowana jest kładka pieszo-rowerowa – unikalna atrakcja turystyczna, która już w połowie 2023 r. połączy gminy zlokalizowane po obydwu stronach rzeki.
Zagospodarowanie i przeznaczenie nieruchomości terenu
Okazały budynek pałacu liczy 1963 m2 powierzchni użytkowej. Na 4 kondygnacjach obiektu, zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego mogą zostać zlokalizowane takie usługi jak usługi kultury, oświaty, użyteczności publicznej, zdrowia i odnowy biologicznej, usługi szkoleniowe czy turystyki i wypoczynku, w tym hotelarskie i restauracyjne. Zgodnie z planem na terenie nieruchomości może powstać także nowy budynek o przeznaczeniu usługowym.
Projekt przebudowy i rewaloryzacji
Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego w Owińskach to nie lada wyzwanie pod względem organizacyjnym i finansowym. Gmina Czerwonak dysponuje jednak pełną dokumentacją techniczną, w której przewidziano zmianę sposobu użytkowania budynku i wprowadzenie nowych współczesnych funkcji użytkowych, a także dostosowanie obiektu na potrzeby osób
z niepełnosprawnością (m.in. możliwość wybudowania dwóch wind). Dokumentacja posiada wszystkie uzgodnienia (w tym konserwatora zabytków) i zapewnienia dostawy mediów. Dokumentacja zatwierdzona jest przez Starostę Poznańskiego decyzją pozwolenia na budowę oraz decyzją pozwolenia wodnoprawnego w 2018 roku.
Pałac – czy warto inwestować?
Temat inwestowania w obiekty zabytkowe, zwłaszcza znajdujące się pod opieką konserwatora zabytków na pewno nie jest tematem łatwym i wiąże się ze sporym ryzykiem. Zabytki wymagają sporych nakładów (w przypadku pałacu w Owińskach koszt inwestycji szacowany jest na kilkadziesiąt milionów złotych), a zwrot z inwestycji może być odłożony w czasie. Z drugiej strony kupując zespół pałacowo-parkowy w Owińskach inwestor może mieć pewność, że stanie się właścicielem obiektu unikatowego na skalę europejską, na remont, której będzie mógł uzyskać dotacje z programów ministerialnych lub unijnych. Również Gmina Czerwonak gotowa jest wspierać nowego właściciela we wszelkich sprawach administracyjnych związanych z remontem obiektu. Funkcja budynku może zostać zmieniona wg uznania inwestora, a przeprowadzenie udanej rewitalizacji może przynieść nawet 10% zwrotu i wzrost wartości nieruchomości w czasie.