O potrzebie przebudowy Hali Arena mówi się od wielu lat. Po przejęciu jej przez Grupę MTP kilka lat temu rozpoczęto podejmowanie kroków w kierunku realizacji tego planu. Z uwagi na zabytkowy charakter obiektu oraz jego otoczenie, modernizacja ma pewne ograniczenia, jednak przygotowany projekt przewiduje funkcjonalne i nowoczesne wnętrze przy jednoczesnym zachowaniu historycznego charakteru tego miejsca.
Zgodnie z przedstawioną niemal 3 lata temu wizualizacją, Hala Arena ma wyróżniać się eleganckim i ponadczasowym minimalizmem. We wnętrzu dominować będzie stal, szkło i beton, a elewacja pozostanie niezmieniona. Z uwagi na kwestie historyczne oraz sentyment mieszkańców, zdecydowano się na zastosowanie kolorystyki szarości, poprzez dodanie odcieni grafitu aż do czerni oraz zaprojektowanie liternictwa w systemie identyfikacji obiektu inspirowanego oryginalnymi oznaczeniami. Projekt przewiduje, że dużą rolę będą odgrywać we wnętrzu światła, dzięki którym stanie się ono bardziej komfortowe.
„W architekturze obiektu postawiliśmy na minimalizm. Ludzie, którzy wezmą udział w wydarzeniach organizowanych w Arenie, będą wypełnieniem tej przestrzeni, to oni mają tworzyć koloryt miejsca. Dodatkowym istotnym elementem będzie umiejętne operowanie światłem i akcentami oświetlenia. System komunikacji wizualnej oraz zastosowanie prostych schematów pomoże odnaleźć się widzom w Arenie” – wyjaśniał wówczas Karol Fiedor, architekt i prezes biura prasowego pracowni CDF Architekci odpowiedzialnej za projekt
Przebudowa przewiduje obniżenie wejścia do Areny od strony Parku Olimpijskiego i wzbogacenie go o formę amfiteatru, z którego będzie można przejść do lobby aż na kondygnację „-1”. Amfiteatr ma być terenem otwartym między imprezami. Z tej strony przewiduje się także część z gastronomią, która będzie dostępna zarówno w czasie wydarzeń jak i między nimi.
Na poziomie „-1” powstaną m.in. sale konferencyjne, które mają być doświetlone naturalnym światłem poprzez atria. Na poziomie „0” będzie się znajdował hall w formie okręgu, który umożliwi obejście Areny wewnątrz.
Pod kopułą dachu zostaną zamontowane nowe urządzenia do obsługi scenicznej, a także panele akustyczne, które mają podnieść poziom jakości akustyki w obiekcie.
Zmieni się również układ trybun, które będą usytuowane równolegle do boiska i będą mobilne, co pozwoli na ich szybkie złożenie w przypadku wydarzenia wymagającego większej przestrzeni na płycie parkietu. Jednocześnie w wydarzeniu będzie mogło brać udział do 9 tysięcy osób.
Celem inwestycji jest przywrócenie Hali Arena świetności, przy zachowaniu jej historycznego charakteru, a zarazem wykorzystanie potencjału zarówno samego obiektu, jak i jego lokalizacji. Pozwoli na organizację wydarzeń kulturalnych, sportowych i targowych.
Jak przekazał dziś Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, uprawomocniło się pozwolenie na przebudowę, co w istotny sposób wpływa na możliwość rozpoczęcia inwestycji. Grupa MTP zapowiedziała, że przetarg na realizację przedsięwzięcia zostanie ogłoszony jutro, 1 lutego 2023 roku.