Konkurs został zorganizowany w ramach Konferencji Smart City Poznań – CEE Congress przy współpracy i z firmą SOFTSWISS. Skierowany był do pełnoletnich uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów oraz osób do 30. roku życia, którzy rozwijają się w branży IT.
Każdy zespół, liczący od 2 do 5 osób, miał dokładnie 24 godziny na opracowanie narzędzia do segregacji odpadów. Na koniec uczestnicy musieli zaprezentować swoje rozwiązania dotyczące tworzenia platformy online.
Zgodnie z założeniami, miała być zaprojektowana w taki sposób, by tworzyć interaktywny i edukacyjny projekt z wartościową treścią dotyczącą zasad segregacji odpadów, harmonogramu wywozu śmieci czy innych działań w zakresie zrównoważonej gospodarki odpadami.
Dlaczego właśnie taki temat wybrano?
„Mamy katastrofę klimatyczną, więc wszelkie działania związane z zachowaniami proekologicznymi są bardzo istotne. Właściwa, odpowiedzialna segregacja odpadów jest jednym z takich elementów. Jako Miasto Poznań, które organizuje zbiórkę odpadów w mieście jesteśmy zainteresowani tym, by nasi mieszkańcy podchodzili do tego zagadnienia w sposób odpowiedzialny. Jeśli mogą powstać rozwiązania techniczne, nad którymi pracują dziś uczestnicy hackathonu, to jeszcze lepiej, ponieważ będzie to zarazem atrakcyjne i może zwiększyć zainteresowanie tematem także od strony edukacyjnej różnych grup wiekowych. Może podpowiedzą nam, jak to bardziej rozreklamować” – wyjaśnił Michał Łakomski, pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City
Jak dodał Michał Łakomski, Miastu zależy, by system odbioru odpadów był organizowany jak najlepiej, dlatego jest zainteresowane – jako miasto smart – by włączyć w niego nieco więcej technologii.
Uczestnicy mogli liczyć na pomoc mentorską programistów Ruby z SOFTSWISS, a także ze strony specjalistów Smart City Poznań w zakresie edukacji ekologicznej oraz opracowania i wdrażania rozwiązań dla miasta.
W hackathonie wzięło udział 29 osób tworząc osiem zespołów. Wśród nich znaleźli się studenci różnych narodowości Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Politechniki Gdańskiej oraz osoby pracujące.
Dlaczego SOFTSWISS wybrało Poznań na organizację hackathonu? Jak wyjaśnia Maksym Artiukhov, Talent Acquisition Team Leader, przedstawiciel firmy, stolica Wielkopolski jest miastem studenckim i zawsze znajduje się w czołówce miast w zakresie liczby studentów w stosunku do liczby mieszkańców. To element bardzo istotny dla firm, w tym także tych z branży IT. SOFTSWISS wie, że może liczyć na dobry kontakt z młodymi, utalentowanymi ludźmi, którzy będą współtworzyć branżę. Z jednej strony pomaga studentom w drodze na rynek pracy poprzez umożliwienie zdobycia doświadczenia, z drugiej sama zyskuje wartościowych specjalistów.
Jak zapowiada Maksym Artiukhov, w przyszłym roku SOFTSWISS planuje poszerzać zakres działań dla młodych, wprowadzić praktyki i staże dla studentów. Zamierza też wspierać wartościowe inicjatywy.
Tematyka ekologiczna w zakresie smart city także odpowiada inicjatorom konkursu.
„Doceniamy strategiczne myślenie, gdy ludzie biorą odpowiedzialność za siebie i swoje działania” – dodaje Maksym Artiukhov
Na uczestników czekały nie tylko cenne doświadczenie i nowe kontakty, ale także atrakcyjne nagrody. Zdobywcy pierwszego miejsca otrzymali 10 tysięcy złotych. Za drugie miejsce przyznano nagrodę w wysokości 7,5 tysiąca złotych, a za ostatnie miejsce na podium 5 tysięcy złotych.
Jak przyznaje przedstawiciel zwycięskiego zespołu, Adam Piaseczny, student Politechniki Poznańskiej, proces był bardzo… stresujący. Drużyna po raz pierwszy brała udział w hackathonie, ale znalazła sposób, by podzielić się zadaniami w sposób jak najbardziej efektywny. Jaki jest efekt?
„Funkcjonalność naszej aplikacji polega na tym, że bierzemy np. butelkę, którą chcemy wyrzucić, skanujemy kod kreskowy, a aplikacja podpowiada, do jakiego śmietnika ją oddać. Gdy klikniemy, że ją wyrzuciliśmy otrzymujemy statystyki – ile ograniczyliśmy emisji CO2 (dzięki segregacji – przyp. red.) i oprócz tego, wagę recyklingowanego materiału, czyli ile takiego materiału zaoszczędzono, by stworzyć kolejną butelkę” – wyjaśnia Adam Piaseczny
Podczas oceny jury hackathonu oceniało innowacyjność rozwiązania (40%), praktyczne zastosowanie/wykonanie (20%), znaczenie dla branży/wartość biznesową (20%) oraz sposób prezentacji / jasność i klarowność przekazu (20%).
Ostatecznie, podium wyglądało następująco:
I miejsce – PUTrequest – Projekt dotyczył stworzenia prototypu aplikacji mobilnej, która pozwala skanować odpady przed ich wyrzuceniem do odpowiedniego pojemnika. Pozwala to na uniknięcie błędów podczas segregacji. Ponadto aplikacja pozwala na podgląd statystyk miejskich dot. prawidłowej segregacji i jej skutków.
II miejsce – Checkers – zespół zaproponował rozbudować istniejącą aplikację Smart City Poznań, dodając nową sekcję „oddaj – nie wyrzucaj”, promującą rozsądną gospodarkę odpadami, drugi obieg odzieży, punkty foodsharingu i miejsca, gdzie można oddawać te czy inne rzeczy (w tym jedzenie). Wszystkie te miejsca byłyby widoczne na mapie z QR kodem. Ponadto uczestnicy zaproponowali stworzenie chatbota, wspomagającego segregację śmieci. Potrafiłby on wskazać odpowiedni pojemnik oraz przekierować do harmonogramu i
miejsc oddania odpadów na PSZOK. Zmienili nazwę zakładki na stronie z „odpady” na „odpady i eco-punkty”
III miejsce – WWSS – ten zespół skupił się nie tylko na podpowiadaniu, gdzie wyrzucić konkretny odpad (opcja dostepna po wpisaniu), lecz zaproponował edukacyjną grę, która pomaga zweryfikować wiedzę i ją poszerzać. Użytkownicy dostają nazwę przedmiotu i za pomocą ikonki odpowiedniego koloru śmietnika mają zdecydować gdzie należy wyrzucić ten odpad. Prawidłowa odpowiedź na dodatek kieruje do mapki Poznania z miejscami segregacji takie jak np. PSZOK.