To już siódma nagroda dla poznańskiego projektu, który obchodzi właśnie dziesięciolecie od zawarcia Umowy PPP.
„Ta nagroda jest potwierdzeniem, że stolica Wielkopolski stawia na współpracę i wykorzystuje z sukcesem doświadczenie i potencjał sektora prywatnego do realizacji zadań publicznych”, mówi Katarzyna Kruszka-Pytlik, dyrektorka Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP.
Początek 2022 roku przyniósł ważne zmiany w strukturach „Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej”, które doprowadziły do utworzenia poznańskiego systemu gospodarki odpadami. Kluczowym elementem tego procesu jest nowa instalacja do termicznego przetwarzania odpadów.
Pionierski projekt, który zakładał realizację Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, powstał dziesięć lat temu. Poznań, dzięki współpracy z PreZero Zielona Energia Sp. z o.o. (dawniej SITA Zielona Energia Sp. z o.o.), dołączył do grona europejskich metropolii, które efektywnie zarządzają odpadami komunalnymi.
Nowoczesna instalacja przy ul. Energetycznej w Poznaniu to nie tylko jedno z pierwszych tego typu przedsięwzięć w Polsce, ale także pierwsze zrealizowane w formule PPP. Innowacyjne finansowanie, które składało się z prywatnego kapitału, dotacji unijnej i budżetu miasta, potwierdza unikalność tego projektu.
Podczas Forum Liderów PPP odbyła się także gala upamiętniająca 15 lat obowiązującej Ustawy o PPP w Polsce. Wydarzenie to było okazją do wręczenia nagród „PPP Excellence” dla osób, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju modelu PPP w Polsce.