Jak przestępcy dziergali swoją sieć oszustw? Jak tłumaczy Prokuratura Regionalna, „proceder polegał na wprowadzaniu pracowników operatorów sieci telefonii komórkowych w błąd, co do tożsamości abonentów i bezprawnej zmianie kart SIM powiązanych z numerami abonenckimi służącymi do autoryzacji transakcji zlecanych przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej.”
Nie kończyło się to jednak na manipulacjach z kartami SIM. Następnie sprawcy wprowadzali pracowników banków w błąd, podając się za dysponentów rachunków swoich ofiar. Po bezprawnym pozyskaniu, względnie zmianie loginów i haseł dostępowych do rachunków, uzyskiwali dostęp do nich, co skutkowało przejmowaniem zgromadzonych na nich środków pieniężnych.
Wydobyte w ten sposób środki przestępcy przekazywali na własne konta, a następnie inwestowali je w złoto, waluty czy sprzęt elektroniczny. „20 czerwca na polecenie prokuratora funkcjonariusze Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali w śledztwie kolejną osobę podejrzaną o udział w tej zorganizowanej grupie przestępczej. W toku wykonywanych czynności w pomieszczeniach u zatrzymanego mężczyzny zabezpieczono m.in. dokumenty potwierdzające wpłaty środków pieniężnych i wydania w zamian środków w postaci kryptowalut, sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, elektroniczne nośniki danych, a także liczarkę do banknotów”, czytamy w komunikacie Prokuratury Regionalnej.
Na razie w areszcie przebywa 7 osób, a w sprawie jest 16 podejrzanych. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności. W sprawie dokonano zabezpieczenia majątkowego na kwotę 100 tysięcy złotych, a cała sprawa jest na bieżąco analizowana i monitorowana przez Prokuraturę Regionalną.
Ta sprawa podkreśla jak ważne jest stałe podnoszenie świadomości klientów banków i użytkowników sieci komórkowych na temat potencjalnych zagrożeń i procederów oszustów. Zawsze warto podchodzić z rezerwą do wszelkich prób zmiany danych logowania do konta bankowego czy numeru SIM, szczególnie, jeśli nie są one zainicjowane przez nas samych.
Ta historia jest przestrogą dla nas wszystkich, by zawsze pozostawać czujnymi i upewnić się, że nasze dane osobowe, finansowe i telekomunikacyjne są bezpieczne. Oby ta sprawa przypominała nam, że cyberprzestępczość jest realnym zagrożeniem, które może dotknąć każdego z nas, i że zawsze warto być na bieżąco z najnowszymi metodami, jakie stosują oszuści.