Metodologia
Ranking został opracowany na podstawie trzech kluczowych wskaźników ekonomicznych: bezrobocia, wynagrodzeń i cen mieszkań oraz trzech aspektów pozafinansowych: dostępu do lekarzy, przestępczości i jakości powietrza. Analizowane były dane z 16 miast wojewódzkich.
Główne Wnioski
Poznań zajął pierwsze miejsce w rankingu dzięki najniższemu bezrobociu, atrakcyjnym wynagrodzeniom w stosunku do cen mieszkań i wysokiej jakości powietrza. Katowice uplasowały się na drugim miejscu, a na trzecim miejscu znalazło się zaskakująco Opole.
Warszawa i Kraków, często postrzegane jako najbardziej atrakcyjne miasta w Polsce, znalazły się daleko w rankingu, zajmując odpowiednio 14. i 11. miejsce. Kluczowymi problemami tych miast są wysokie ceny mieszkań w porównaniu z zarobkami oraz problemy z jakością powietrza i przestępczością.
Inne Ciekawostki
- Katowice mają najlepszy stosunek zarobków do cen mieszkań w kraju.
- Najniższe bezrobocie w kraju, zaledwie 1 proc., odnotowano w Poznaniu.
- Najmniej przestępstw na 1 tys. mieszkańców jest w Rzeszowie.
- Łódź plasuje się jako numer jeden pod względem dostępności do lekarzy.
- Najlepsza jakość powietrza odnotowana została w Opolu.
Ranking najlepszych miast do życia w Polsce dostarcza wartościowych informacji dla obecnych i przyszłych mieszkańców, a także decydentów politycznych. Wyniki mogą zainspirować do wprowadzenia zmian, które uczynią miasta bardziej przyjaznymi dla mieszkańców. Kontynuacja analizy i aktualizacja rankingu będzie kluczowa, aby śledzić dynamiczne zmiany na rynku pracy, nieruchomości i innych kluczowych obszarach życia w Polsce.