Sprawę prowadzą funkcjonariusze CBA w Krakowie w ramach wspólnego śledztwa z Mazowieckim Urzędem Celno-Skarbowym, nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie. Jak przekazano w dzisiejszym komunikacie, na terenie Wielkopolski zatrzymano 10 osób, a kolejną na terenie lotniska w Warszawie.
Osoby podejrzane są o udział w procederze związanym z obrotem fakturami VAT poświadczającymi nieprawdę, pranie pieniędzy i posługiwanie się nierzetelnymi fakturami.
Jak ustalono w toku śledztwa, grupa działała w latach 2017-2022, tworząc sieć firm, których głównym zadaniem było wystawianie faktur VAT, które nie miały dokumentować rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, a jedynie obniżać należności publicznoprawne w celu wyłudzenia nienależnych kosztów zwrotów z tytułu podatku VAT.
Na podstawie zebranego materiału dowodowego w sprawie ustalono, że łączna wartość faktur wystawionych w sprawie jest nie niższa niż 121 mln złotych. Uzyskane w ten sposób środki były przelewane między liczne rachunki bankowe, by ukryć ich przestępcze pochodzenie. Faktury wystawiano m.in. na handel materiałami budowlanymi, stalą czy innymi towarami, a także na usługi, które nigdy nie miały miejsca.
Zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. posługiwania się nierzetelnymi fakturami oraz prania pieniędzy, tj. z art. 271 a kk i art. 299 kk. Zastosowano wobec nich dozór policyjny, poręczenia majątkowe, zakazy opuszczania kraju oraz zakazy kontaktowania się z określonymi osobami.
Akcja była kontynuacją wcześniejszych działań śledczych. Za czyny, zarzucane części podejrzanych grozi im kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 5 lat lub kara 25 lat pozbawienia wolności. Z uwagi na rozwojowy i dynamiczny charakter śledztwa, prokuratura nie wyklucza dalszych zatrzymań w tej sprawie.