Tematem przewodnim tegorocznej edycji są zmiany w prawie spadkowym, które weszły w życie w maju. Wprowadzają one m.in. możliwość obniżenia zachowku, rozłożenia go na raty oraz odroczenia terminu jego płatności. Kolejny raz prawo zmieni się 15 listopada – inne będą zasady odrzucenia spadku przez małoletniego. Przesłanki uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia zostaną rozszerzone, zawęzi się też krąg spadkobierców ustawowych w sytuacji, gdy zmarły nie pozostawił najbliższych.
– Spadki i dziedziczenie to zagadnienia, z którymi notariusz jest najczęściej kojarzony, podobnie jak umowy sprzedaży nieruchomości – wyjaśnia Małgorzata Muszalska, ogólnopolska koordynatorka Dnia Otwartego Notariatu. – Warto jednak wiedzieć, że notariusza można – i należy – pytać także o sprawy związane m.in. z umowami majątkowymi małżeńskimi, zabezpieczaniem należności hipoteką, sukcesją przedsiębiorstwa czy ustanowieniem pełnomocnika. Wachlarz czynności notarialnych jest naprawdę szeroki – warto skonsultować się z notariuszem przed podjęciem decyzji ważnych dla naszego majątku.
Bezpłatna pomoc: gdzie, kiedy, jak
W czasie 14. edycji Dnia Otwartego Notariatu notariusze będą udzielali bezpłatnych informacji prawnych (w godz. 10:00-16:00) telefonicznie, na czacie (Messenger) oraz w trakcie streamingu na żywo, jak również stacjonarnie w 19 miastach w kraju. W Poznaniu punkt porad będzie mieścił się w galerii Posnania (ul. Pleszewska 1), można będzie też zadzwonić pod numer tel: 61 669 87 03.
Pytania można też zadawać notariuszom już teraz – za pośrednictwem strony internetowej www.porozmawiajznotariuszem.pl – odpowiedzi będą udzielane 18 listopada, w trakcie streamingu, na profilu Porozmawiaj z Notariuszem na Facebooku. Jego częścią będą także rozmowy z notariuszami na ważne tematy dotyczące czynności notarialnych.
Dzień Otwarty Notariatu organizowany jest od 2010 roku. To inicjatywa społeczna samorządu notarialnego realizowana przez Krajową Radę Notarialną, 11 rad izb notarialnych oraz spółkę Rejestry Notarialne. Nadrzędnym jego celem jest edukowanie społeczeństwa w tych obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy, jak również informowanie o rodzajach umów i czynnościach notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji zakładanych celów.
To jedna z trzech akcji edukacyjnych prowadzonych przez samorząd notarialny. W roku akademickim 2023/24 notariusze w całej Polsce już po raz 8. zangażowali się w akcję „Bezpłatny wykład notariusza na uniwersytecie trzeciego wieku”, a we wrześniu wystartowała nowa akcja „Notariusz w szkole – wykłady dla uczniów szkół ponadpodstawowych”.