Program, działający od 2017 roku, skupia się na promocji oraz ochronie różnorodnych specjalności rzemieślniczych i aktywizacji zawodowej młodych ludzi zainteresowanych rękodziełem. W tym roku do „Zaułka Rzemiosła” dołączyły m.in. pracownie takie jak Szewc Mateusz, oferujący usługi szewskie oraz kaletnicze, Retro & Folk z autorską biżuterią rzemieślniczą, czy Pracownia Fotograficzna Dark, realizująca projekty artystyczne i komercyjne.
Szumidło, sklep i pracownia w centrum miasta, oferuje niepowtarzalną biżuterię, torebki i odzież wykonaną z lnu. Z kolei Dr Shoes specjalizuje się w personalizacji butów oraz ich naprawie i renowacji. Do programu dołączyła również pracownia krawiecka Krupa & Rzeszutko, z prawie stuletnią tradycją, oraz lutnicza Niewczyk i Synowie, działająca od 1885 roku.
Wśród nowych uczestników znajduje się także zakład szewski Bernarda Jakubowskiego, Pracownia szycia kołder i czyszczenia pierza, Projektowanie Graficzne i Przestrzenne, oferująca m.in. ręcznie wykonane szachy, oraz Halina Bysza, specjalizująca się w rzeźbionych świecach i wyplataniu koralikami. Dołączyły również pracownie takie jak Rhino – Pracownia Odnawiania Mebli, Greenowacja, tworząca zielone obrazy i ozdoby z mchu, oraz Galeria Zegarków, zajmująca się naprawą różnych typów zegarów.
Program „Zaułek Rzemiosła” został rozszerzony w kwietniu tego roku, umożliwiając udział rzemieślnikom z całego miasta. Uczestnicy korzystają z bezpłatnej promocji, specjalnego logotypu, udziału w kampaniach medialnych i społecznościowych, oraz preferencyjnych stawek czynszu dla wynajmujących lokale od ZKZL. Obecnie w programie biorą udział łącznie 33 pracownie.
Szczegóły programu i informacje o tym, jak do niego dołączyć, są dostępne na stronie poznan.pl