Alicia Irene Falkowski, ambasador Argentyny, odwiedziła stolicę Wielkopolski. W urzędzie miasta spotkał się z nią Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
To pierwsza wizyta ambasador w urzędzie miasta – Alicia Irene Falkowski pełni swoją funkcję od listopada 2023 roku. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o możliwościach współpracy stolicy Wielkopolski z miastami Argentyny – zwłaszcza jeśli chodzi o wymiar kulturalny. Mowa była m. in. o możliwościach promowania języka hiszpańskiego.
– Hiszpański jest w Poznaniu bardzo popularny, młodzi ludzie chętnie się go uczą – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Jest drugim najczęściej wybieranym językiem po angielskim. Wszelkie inicjatywy, które miałyby go promować, na pewno będą z radością przyjęte przez uczniów, a my jesteśmy na nie otwarci.
Ambasador wspominała również o bogatej historii, łączącej Polskę i Argentynę. W tym kraju co roku, 8 czerwca, obchodzony jest Dzień Osadnika Polskiego. To wyraz pamięci o 6 polskich rodzinach, które w 1897 r. przybyły do prowincji Misiones. Wkład Polaków w rozwój gospodarczy regionu był ogromny – osadnicy byli pionierami w rozwoju przemysłu herbacianego, tworząc najpierw plantacje herbaty, następnie zakłady przemysłowe, aż w końcu przyczyniając się do eksportu gotowego produktu.
– To byli ludzie, którzy przyjechali do Argentyny, nie znając jej klimatu i języka, świadomi, że być może żegnają się z Polską na zawsze – mówiła ambasador. – Mieli jednak odwagę, by się tam osiedlić i wnieśli ogromny wkład w kulturę i gospodarkę naszego kraju.
Największa grupa emigrantów z Polski przybyła do Misiones w okresie międzywojennym. Było to ok. 13 tysięcy rodzin polskich. Dziś jedna czwarta mieszkańców tej prowincji to osoby polskiego pochodzenia.
W roku 2024 z okazji uroczystych obchodów Dnia Osadnika Polskiego w parlamencie w Buenos Aires można było oglądać wystawę zdjęć z polskimi emigrantami zorganizowaną przez parlament i Ambasadę RP.