Na początku listopada 2024 r. w Poznaniu przy ul. Jugosłowiańskiej powstał nowy rodzinny dom dziecka. Ta inicjatywa, to wynik współpracy organizacji pozarządowych, Urzędu Miasta Poznań i organizacji IKEA. W nowym domu “Jugosłowiańska”, nad którym pieczę sprawować będzie organizacja pozarządowa – Fundacja Wspierania Rodziny “Niebieski Koralik”, zamieszka 6 dzieci.
Sklep IKEA nieprzerwanie od 30 lat funkcjonowania na poznańskim rynku prowadzi działania wspierające lokalną społeczność, w tym m.in. dzieci i młodzież zagrożone wykluczeniem. Poznański sklep, aby działać skuteczniej, realizuje wybrane projekty pomocowe m.in. w kooperacji z organizacjami pozarządowymi oraz lokalnymi władzami.
Efektem takiego partnerstwa jest projekt wspierający pieczę zastępczą, który powstał w wyniku procesu „Ingka in the Neighbourhoods”, mającego na celu wypracowanie inicjatywy zaspokajającej istotną, lokalną potrzebę społeczną.
„Ingka in the Neighbourhoods” to podejście, które sprawia, że nasza wspólna wizja zapewnienia lepszego życia wielu ludziom, a zwłaszcza grupom narażonym na wykluczenie społeczne, staje się rzeczywistością. Jej celem jest wywieranie pozytywnego wpływu społecznego na poziomie lokalnym poprzez przekształcenie obszaru w najbliższym sąsiedztwie IKEA (punktów spotkań IKEA) w bardziej sprawiedliwe i integracyjne miejsca do życia” – mówi Magdalena Betin, liderka ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Retail .
Przeprowadzone przez IKEA badania wskazały, że jedną z najbardziej potrzebujących wsparcia grupą społeczną w Poznaniu, są dzieci w pieczy zastępczej. Aby osiągnąć największy możliwy wpływ społeczny przedstawiciele IKEA Poznań zaprosił do współpracy organizacje, które na co dzień zajmują się wspieraniem dzieci i młodzieży. W przeprowadzonych przez IKEA warsztatach udział wzięły: Fundacja Wspierania Rodziny „Niebieski Koralik”, Centrum Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Klub”, Fundacja „Dziecko w Centrum”, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, Oddział Wsparcia Rodziny i Pieczy Zastępczej Urzędu Miasta Poznań oraz Stowarzyszenia Centrum Promocji i Rozwoju PISOP.
Inicjatywą, która została zrealizowana było zaprojektowanie oraz wyposażenie w meble i potrzebne akcesoria 6 pomieszczeń w nowo powstałym Rodzinnym Domu Dziecka przy ul. Jugosłowiańskiej w Poznaniu. Lokal, który wymagał wyposażenia został udostępniony Fundacji Wspierania Rodziny “Niebieski Koralik” przez Miasto Poznań, w ramach konkursu na prowadzenie rodzinnego domu dziecka.
„Z informacji uzyskanych w trakcie procesu „Ingka in the Neighbourhoods” wiedzieliśmy, że Miasto Poznań podobnie jak większość miast w Polsce boryka się z problemem znalezienia miejsc dla dzieci, które wymagają umieszczenia w pieczy zastępczej. Priorytetem dla wszystkich uczestników procesu było, aby te dzieci jak najszybciej znalazły bezpieczny dom. Zdajemy sobie sprawę, że zmiana sytuacji życiowej dzieci w pieczy zastępczej to długofalowy proces wymagający współpracy biznesu, trzeciego sektora oraz władz lokalnych. Inicjatywa na rzecz Fundacji Wspierania Rodziny “Niebieski Koralik” pokazuje, że takie partnerstwo jest możliwe i razem można zdziałać więcej” – mówi Przemysław Juskowiak, Specjalista ds. Marketingu w sklepie IKEA w Poznaniu.
W ciągu kilkunastu godzin, pracownicy sklepu IKEA ze wsparciem partnerów zmontowali 2 tony mebli i zgodnie z powstałym projektem zaaranżowali 4 pokoje dla dzieci, przestrzeń do wspólnego spędzania czasu oraz pokój do spotkań dzieci z rodzicami biologicznymi. Łącznie ponad 100 metrów kwadratowych. We wspólnym wolontariacie udział wzięli wszyscy uczestnicy warsztatów oraz przedstawiciele lokalnego biznesu – firmy Job Impulse. W domu zamieszka 6 dzieci. Opiekować się nimi będzie czworo wychowawców, a całością kierował będzie dyrektor z doświadczeniem w prowadzeniu takiej placówki. Nad dobrostanem podopiecznych czuwać też będzie psycholog.
Fundacja Wspierania Rodziny “Niebieski Koralik” ma duże doświadczenie w opiece nad dziećmi w pieczy zastępczej. Powstała w 2018 roku i jej głównym celem jest wspieranie systemu pieczy zastępczej – szczególnie w Wielkopolsce. Fundacja pomaga w integracji rodzin zastępczych oraz działa na rzecz podtrzymywania więzi dzieci z rodzicami biologicznymi. Wspiera także pełnoletnich wychowanków. W Poznaniu działają cztery rodzinne domy, w których łącznie mieszka 27 dzieci. Dom przy ul. Jugosłowiańskiej prowadzony przez Fundację Wspierania Rodziny “Niebieski Koralik” będzie piątym w mieście.
„Cieszymy się, że dzięki inicjatywie Urzędu Miasta Poznania oraz nieocenionemu wsparciu firmy IKEA nasza fundacja, jako pierwsza organizacja w Poznaniu podejmuje się fantastycznego wyzwania, jakim niewątpliwie jest stworzenie nowego, bezpiecznego domu dla najważniejszych mieszkańców naszego miasta – dzieci. Od kilku lat podejmujemy działania zmierzające do promowania idei rodzicielstwa zastępczego, nieustannie przekonując Poznaniaków i Poznanianki do tworzenia nowych rodzin zastępczych. Mając na uwadze liczbę dzieci oczekujących na nowy dom, jesteśmy głęboko przekonani, że placówki typu rodzinnego są nieocenionym elementem poznańskiego systemu wsparcia. Podczas tworzenia Rodzinnego Domu „Jugosłowiańska” przekonaliśmy się, jak wielka moc jest w nas, przedstawicielach miejskich instytucji, organizacjach pozarządowych, firmach czy po prostu osobach prywatnych. Energia jaką wyzwoliliśmy pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość, serdecznie dziękujemy!” – mówi Łukasz Sobczak, prezes Fundacji Wspierania Rodziny „Niebieski Koralik”
Rodzinne domy są placówkami opiekuńczo-wychowawczymi zapewniającymi dzieciom, które zostały całkowicie lub częściowo pozbawione rodziców, całodobową opiekę i wychowanie. Dzieje się tak do czasu, gdy dziecko się usamodzielni lub będzie mogło wrócić do swojej biologicznej rodziny. W rodzinnych domach może przebywać od czworga do ośmiorga dzieci w różnym wieku. Placówki umożliwiają kontakt z rodzicami i innymi osobami bliskimi. Zapewniają dostęp do kształcenia – dostosowany do wieku i możliwości rozwojowych dziecka, a także do koniecznych terapii i leczenia. Poznań prowadzi też kampanię społeczną „Pomóżmy dzieciom przejść trudną drogę. Zostań rodzicem zastępczym.”
Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).
Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy funkcjonalne i dobrze zaprojektowane artykuły wyposażenia domu, które łączą jakość i przystępną cenę. Działamy w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, realizując strategię People & Planet Positive.
Grupa Ingka* w Polsce posiada obecnie 11 sklepów IKEA, 54 Punkty Odbioru Zamówień (łącznie z Punktami Mobilnymi) i 12 Studiów planowania i zamówień, które zarządzane są przez IKEA Retail. Jest również właścicielem pięciu centrów handlowych zarządzanych przez Ingka Centres Polska oraz zlokalizowanego w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatrującego 29 sklepów IKEA w 9 krajach w Europie Środkowej i Wschodniej. Do Grupy Ingka należy również 7 farm wiatrowych w Polsce, które wytwarzają więcej energii odnawialnej, niż roczne zużycie energii związane z działalnością IKEA na polskim rynku.
*Grupa Ingka jest największym sprzedawcą detalicznym IKEA, który działa na ponad trzydziestu rynkach i odpowiada za ok. 90% sprzedaży detalicznej IKEA. To strategiczny partner, który opracowuje i wprowadza innowacje w działalności IKEA i współtworzy wspólne strategie IKEA. Grupa Ingka jest właścicielem i operatorem kanałów sprzedaży IKEA w ramach umów franczyzowych z Inter IKEA Systems B.V. Działa w trzech obszarach biznesowych: IKEA Retail, Ingka Investments oraz Ingka Centres. Dowiedz się więcej na Ingka.com.