Barack Obama, 650 mówców, tysiące uczestników i jedno miasteczko, które na dwa dni stało się stolicą idei, innowacji i relacji.
Dziesięć lat temu była to ambitna idea. Dziś Impact to nie tylko topowe wydarzenie gospodarcze w Europie, ale i medialna platforma, miejsce spotkań światowych liderów, przestrzeń dialogu, kultury i relacji, które zmieniają rzeczywistość. Dziesiąta, jubileuszowa edycja wydarzenia przyciągnęła rekordowe grono uczestników, mówców i partnerek — a wisienką na torcie była rozmowa prezydenta Baracka Obamy z prof. Timothym Snyderem.
„Jeśli utknąłeś w świecie takim, jaki jest, wykazujesz ubóstwo wyobraźni” — mówił Obama, zostawiając uczestnikom przesłanie nie tylko polityczne, ale i egzystencjalne.
Miasteczko idei
Impact’25 był jak serial, który wciąga od pierwszej do ostatniej sceny. 23 ścieżki tematyczne, 246 wystąpień w zróżnicowanych formatach (od keynote’ów po podcasty live), 80 godzin programu scenicznego — a to tylko część. Wszystko rozgrywało się w „Impact Town” — mikromieście z rynkiem, kawiarniami, galeriami, sklepem, księgarnią i rowerami miejskimi, w którym zameldowało się 6 500 uczestników i 1 600 firm.
Do Poznania przyjechali liderzy Roche, Mastercard, RASP, UiPath, Emag czy Erste Bank. Polska reprezentacja? Od prezesów BLIK i Santander, przez topowych przedsiębiorców jak Rafał Brzoska i Mati Staniszewski, aż po przedstawicieli rządu, samorządów i środowisk akademickich.
„Impact to miejsce, w którym przełomowe idee spotykają się z praktyką” — podsumował Krzysztof Krawczyk z CVC Capital Partners.
Gospodarka, bezpieczeństwo, klimat, sztuczna inteligencja
Na Impact’25 zabrzmiały głosy, które wyznaczają nowe kierunki. Radosław Sikorski mówił o strategicznym sojuszu Europy i USA, John Kerry o konieczności solidarności klimatycznej, a Francis Fukuyama o powrocie historii i nowej roli Polski w Europie. W rozmowie z Olgą Tokarczuk filozofka Katarzyna Kasia wskazała nowe pojęcie na przyszłość: wspólnotowość. A prof. Anna Lembke przypomniała, jak nadmiar dobrobytu może szkodzić psychicznie.
Nowością były także podcasty na żywo — swoje odcinki nagrywali tu m.in. Sekielski, Zdanowicz, Jurasz czy Węglarczyk. Impact stał się też przestrzenią dla kultury: wystawy sztuki współczesnej, obecność artystów i osobistości świata mediów, a także Impact Bookstore z 30 spotkaniami autorskimi.
Barack Obama i Timothy Snyder: spotkanie, które zostanie
Kulminacyjnym momentem Impact’25 była rozmowa Baracka Obamy z prof. Snyderem — o tym, jak budować demokrację, nie rezygnując z marzeń i jak odświeżać fundamenty starego porządku. Było inspirująco, refleksyjnie, momentami intymnie.
„Nie musimy burzyć starego porządku. Musimy go odświeżyć” — mówił Obama.
Nie tylko event
Impact to dziś nie tylko wydarzenie. To także książki, magazyny, wystawy, spotkania i platforma, która rezonuje przez cały rok. Wydarzenie jest wielokrotnym laureatem prestiżowych nagród Eventex i pierwszym polskim wydarzeniem eksportowym — we wrześniu odbędzie się Impact Bucharest.
Co dalej?
Impact’25 dobiegł końca, ale rozmowy i idee będą rezonować długo po ostatnim wystąpieniu. Kolejna edycja już 13-14 maja 2026 r., a Impact Bucharest — 17-18 września tego roku.
Dziesięć lat temu był pomysł. Dziś Impact to uniwersum, które nie tylko opowiada o przyszłości, ale ją współtworzy.